Rozacea (rosacea) je kronična bolezen kože, ki prizadene kožo na obrazu, redkeje lahko prizadane tudi oči. Kaže se z rdečino, z bunčicami (s papulami), mozoljčki (z gnojnimi mehurčki) in razširjenimi kapilarami, lahko tudi z zbadajočo in pekočo bolečino. Poznamo štiri različne tipe. Ni še povsem jasno, zakaj nastane, poznamo pa več dejavnikov, ki lahko sprožijo njen nastanek oziroma stanje poslabšajo.
Področje | Obraz |
---|---|
Trajanje | do 20 min |
Pogostost | Redno ob pojavu rdečine, mozoljčkov ali ob poslabšanju |
Cena | od 95 EUR |
Rozacea se pojavlja pri približno 5 % svetovnega prebivalstva, najpogosteje prizadene odrasle osebe med 30. in 50. letom starosti. Zadnje raziskave kažejo, da enako pogosto prizadene oba spola, hujša oblika bolezni, pri kateri se spremeni kakovost kože na nosu (rinofima), pa se pogosteje razvije pri moških. Bolezen je dedno pogojena in se pogosto pojavlja v družinah. Pomemben dejavnik za pojav je tudi fototip kože, saj se rozacea najpogosteje pojavi pri ljudeh s svetlejšo kožo, še posebej pri Evropejcih.
Natančen mehanizem nastanka rozaceje še ni povsem znan, vemo pa da gre za kombinacijo:
Ti kompleksno združeni dejavniki vodijo do pojava rozacee in njenih značilnih simptomov z rdečino in drobnimi rdečimi bunčicami na koži obraza.
Rozacea se sprva kaže kot prehodna (občasna) rdečina obraza. Torej na začetku pričnemo opažati, da zelo hitro zardimo ob vročini ali naporu in smo ob kakšni dejavnosti bolj izrazito rdeči v obraz kot ostali okrog nas.
Kasneje ta občasna rdečina preide v trajno rdečino obraza, torej je obraz ves čas rdeč.
Dodatni znaki rozacee so tudi dobro vidne drobne žilice na obrazu (teleangiektazije).
Pojavljati se pričnejo drobne vnetne bunčice in mozoljčki, veliko ljudi misli, da imajo akne. Ob tem je pogosto zardevanje ter sprememba kakovosti kože na nosu. Preverite kako izgleda rozacea na naših priloženih slikah.
Koža je zaradi oslabljene kožne pregrade občutljiva in izsušena, in lahko povzroča zbadajočo ali pekočo bolečino. Prisotne so lahko tudi težave z očmi.
Obvladovanje rozacee zahteva kombinacijo ustrezne nege kože in izogibanja sprožilcem. Tukaj je nekaj nasvetov za obvladanje rozacee.
1. Prepoznajte dejavnike, ki pri vas poslabšajo rozaceo in se jim poskusite izogibati
2. Zaščita pred soncem je zelo pomembna, saj UV sevanje lahko poslabša rozaceo.
3. Nega kože naj bo nežna in prilagojena občutljivi koži
4. Ustrezna prehrana in zadostna hidracija:
5. Obvladovanje stresa:
Z upoštevanjem teh nasvetov lahko znatno zmanjšate simptome rozacee in izboljšate stanje svoje kože. Ti ukrepi so osnova vsakega zdravljenja rozacee.
»Rozacea je kronična bolezen, ki zahteva dolgoročno obvladovanje in prilagajanje življenjskega sloga ter redno nego kože.«
Če s temi ukrepi ne uspete obvladati rozacee, se posvetujte z dermatologom, ki je ključni strokovnjak pri diagnozi, zdravljenju in obvladovanju rozacee. Dermatolog bo za vas sestavil individualni načrt zdravljenja, ki je prilagojen vašemu tipu kože, resnosti bolezni in življenjskemu slogu.
»Posvet s dermatologom je ključen za oblikovanje učinkovitega načrta zdravljenja.«
1. Natančna diagnoza in določitev podtipa rozacee
Dermatolog bo ocenil vašo kožo, prepoznal značilne znake rozacee (npr. pordelost, vidne krvne žile, izpuščaje) in izključil druge kožne bolezni, ki bi lahko povzročale podobne simptome ter določil podtip rozacee, ki se pojavlja pri vas. Obstajajo štirje različni podtipi rozacee, vsak s svojimi značilnimi simptomi, vsak tip zahteva tudi specifičen način zdravljenja. Natančna diagnoza torej pomaga pri izbiri najboljše strategije zdravljenja.
2. Svetovanje o negi kože
Dermatolog vam bo podal priporočila za nego kože, vam svetoval kateri izdelki za nego kože so najbolj primerni za vas in vas poučil kako jih pravilno uporabljati. Svetoval vam bo tudi, katerim sestavinam v izdelkih za nego kože se morate izogibati (npr. alkohol, dišave, močni pilingi).
3. Izobraževanje in podpora
Dermatolog vam bo pomagal razumeti, da je rozacea kronična bolezen, kar pomeni, da je njeno zdravljenje tek na dolge proge, in običajno ne pomeni, da bolezen za vedno izgine, temveč je z nami lahko leta in je prav zato pomembno ustrezno individualno zdravljenje in nadzorovanje simptomov. Rozacea vpliva na naš izgled, saj so spremembe najbolj izrazite na obrazu in ob izbruhih bolezni lahko zelo izrazite, to lahko vpliva na samozavest in duševno počutje. Dermatolog vam pomaga doseči najbolj optimalen način obvladovanja bolezni.
4. Spremljanje stanja
Dermatolog bo spremljal napredovanje bolezni in učinkovitost zdravljenja ter ga prilagodil tako, da bo najbolj uspešno. Če se pojavijo zapleti, kot je zadebelitev kože (fimozna rozacea) ali težave z očmi (okularna rozacea), bo dermatolog zaplet prepoznal, vam priporočil ustrezno zdravljenje ali vas napotil k drugemu specialistu.
V centru SKIN ponujamo raznovrstne učinkovite metode zdravljenja rozacee. Dermatolog bo za vas sestavil individualni načrt zdravljenja, ki bo najbolje prilagojen vašemu tipu kože, teži vaše bolezni, vašim pričakovanjem in življenjskemu slogu.
Rozacea kreme: Ob prvem pregledu vam svetujemo tudi, kakšno nego izbrati in za katero kozmetiko se odločiti, predvsem pa vas spodbujamo, da se striktno izogibate sončnim žarkom. Koža pri rozacei je občutljiva, zato je potrebno bili pazljiv pri izbiri negovalnih krem. Na tržišču imamo že več krem, ki so prav namenjene koži obraza z rozaceo.
Zgodnje oblike rozacee zdravimo z lokalnimi zdravili v obliki krem (na recept), v hujših primerih s sistemsko terapijo v obliki tablet.
Kot lokalno terapijo velikokrat predpišemo metronidazol, ki zmanjšuje vnetje in rdečico, in lahko se tudi uporablja lokalno ivermektin, ki zmanjšuje število pršic Demodex in deluje protivnetno.
V sistemski terapiji najpogosteje uporabljamo peroralni antibiotik v nizkih odmerkih za zmanjšanje vnetja in zdravljenje oblike rozacee, ki se kaže z bunčicami in mozoljčki (papulopustularne rozacee).
Zdravljenje z zdravili na recept učinkuje le na vnete bunčice in mozoljčke, ne pa na rdečino obraza in poudarjene žilice.
Za zmanjšanje izrazitosti drobnih žilic je zelo učinkovita laserska terapija. Ta je varna, ob posegu je po navadi prisotno le blažje nelagodje.
»S pomočjo dermatologa lahko učinkovito obvladujete simptome rozacee, izboljšate videz kože in preprečite poslabšanja bolezni. Redno sodelovanje z dermatologom je ključno za uspešno obvladovanje te kronične bolezni.«
Mozolji so bolj pogoste v obdobju najstništva, rozacea bolj v odrasli dobi. Pri rozacei imamo poleg mozoljčkov še zardevanje, pogosto rdečino celega obraza ali lic, ob tem bolj izsušeno kožo in poudarjene žilice. Pri mozoljavosti oz aknah je koža večkrat mastna, mozolji so lahko večji (pri rozacei običajno manjši), ob mozoljih so značilno prisotni zaprti ali odprti komedoni ter razširjene pore (največkrat na nosu). V koliko ne znate določiti katera od teh bolezni se pojavlja na vaši koži, svetujemo obisk dermatologa, saj je diagnoza ključna. Nega kože se namreč med obema stanjema močno razlikuje.
Rozacea je kronična bolezen, torej vaša koža bo vedno bolj občutljiva in nagnjena k zardevanju. Ponavadi so pri rozacei prisotna obdobja poslabšanja, ko se pojavijo ob tem še mozoljčki in bunčice. Takrat je priporočljivo obiskati dermatologa, da vam predpiše ustrezno zdravljenja v obliki krem ali tablet na recept. Ko se stanje izboljša, lahko to izboljšano stanje traja mesece, pri nekaterih tudi leta. Pomembno je, da se takrat izogibate sprožilnim dejavnikom, ki so navedeni zgoraj.
Seveda se rozacea pri nekaterih pojavi v zelo blagi obliki, le ti obiščejo dermatologa ponavadi le ob pričetku težav, zato da dermatolog postavi diagnozo in vam ustrezno svetuje o negi. Pri nekaterih pa je rozacea bolj intenzivna in obsežna, zato potrebujejo kontrole pri dermatologu večkrat letno, da prejmejo ustrezno zdravljenje.
VIRI
Buddenkotte J, Steinhoff M. Recent advances in understanding and managing rosacea. F1000Res. 2018 Dec 3;7:F1000 Faculty Rev-1885.
van Zuuren EJ, Arents BWM, van der Linden MMD, Vermeulen S, Fedorowicz Z, Tan J. Rosacea: New Concepts in Classification and Treatment. Am J Clin Dermatol. 2021 Jul;22(4):457-465.