Logo

Bradavice na koži so izrastki, ki niso nevarni (imenujemo jih benigni izrastki). So pa nadležne in najbolj pomembno: prenašamo jih lahko na druge osebe. Iz ene same bradavice jih na naši koži lahko nastane vedno več, zato je priporočljivo pričeti z zdravljenjem dokler imamo na koži le eno. Povzroča jih okužba z virusom, in sicer s humanim papilomavirusom (HPV). So zelo pogosta preglavica, saj naj bi jih imelo okrog 10 % ljudi.

Področje Podplati, roke, kolena …
Trajanje do 20 min
Pogostost Čimprej ob pojavu bradavic
Cena od 95 EUR

Poznamo več vrst virusnih bradavic, ki se razlikujejo po videzu in mestu, kjer se pojavljajo. Vsaka vrsta bradavice je povezana z različnimi tipi HPV virusa (različnimi sevi HPV).

Najpogostejše so navadne bradavice (Verrucae vulgares), ki se po navadi pojavijo na rokah, prstih in kolenih.

Pogoste so bradavice na podplatih in rokah (palmarne in plantarne bradavice), ki se pojavljajo na dlaneh in podplatih. Bradavice na podplatu so redko lahko boleče zaradi pritiska pri hoji.

Bradavice na obrazu: so ponavadi ploščate bradavice (Verrucae planae), majhne, ploske in gladke, pogosto se pojavljajo na obrazu, vratu in rokah. Poznamo še druge redkejše vrste bradavic.

Lokacije v Sloveniji

2

Zadovoljne stranke

8000 +

Izkušnje

10 let +

Kako izgledajo virusne bradavice?

Verrucae Vulgares ali navadne virusne bradavice so najpogostejša vrsta kožnih bradavic. Pojavljajo se predvsem na rokah, podplatih, prstih, komolcih in kolenih.

HPV bradavice so trde, grobe izbokline z neenakomerno površino, ki lahko spominja na cvetačo. Pogosto so okrogle ali ovalne, velikosti od nekaj milimetrov do enega centimetra. Te bradavice so najpogostejše pri otrocih in mladostnikih, vendar se lahko pojavijo pri ljudeh vseh starosti.

Kako vem da gre za virusno HPV bradavico?

Virusne bradavice so pogoste pri otrocih. Mesta kjer se najpogosteje pojavljajo so: obraz, roke in podplati. Po izgledu so okrogle, trde, grobe in v barvi kože.

Moramo pa se zavedati, da niso vsi izrastki na koži virusne bradavice. Veliko ljudi, ki prihaja v našo ambulanto poimenuje vse različne kožne izrastke kar bradavica. Moramo vedeti, da imamo na koži desetine različnih tipov kožnih izrastkov, zato je pomemben pregled pri dermatologu, če:

  • imamo bradavico na netipičnem mestu,
  • če izgled bradavice ni tipičen,
  • če nismo prepričani za kakšen izrastek gre,
  • če se večajo ali nastajajo nove,
  • nujno pa: če krvavi ali raste.

Moramo vedeti namreč, da imamo na koži poleg nenevarnih (benignih) kožnih izrastkov, tudi več oblik nevarnih izrastkov: kožnega raka, zato je potrebna previdnost. Več o kožnem raku na povezavi.

Virusne bradavice se tudi redkeje pojavljajo v pazduhi, pod dojkama in na vratu. Na teh mestih so bolj pogosti pecljati izrastki v barvi kože, ki jih imenujemo mehki fibromi. Pod dojkami večkrat vidimo ploščate hrapave bradavice, ki pa jih imenujemo starostne bradavice (seboroične keratoze).

Kako nastanejo bradavice?

Virus HPV se vrine v kožne celice (torej okuži keratinocite), to so celice v najbolj zunanjem sloju kože, ki mu pravimo povrhnjica. Sevi HPV, ki povzročajo bradavice, običajno ne povzročajo resnih zdravstvenih težav, vendar so zelo nalezljivi. Različni sevi povzročajo različne vrste bradavic. Ko virus okuži kožne celice, se njihova normalna delitev in diferenciacija spremenita, kar povzroči, da celice rastejo in se delijo hitreje kot običajno. To vodi do zadebelitve kože in nastanka bradavičaste tvorbe.

»Virus HPV spodbuja nenadzorovano rast keratinocitov, kar vodi do nastanka bradavic.«

Sprva se na koži pojavijo majhne, grobe izbokline. Sčasoma lahko rastejo in se razvijejo v večje, bolj opazne tvorbe. Lahko so okrogle, ovalne ali nepravilne oblike, njihova površina pa je pogosto groba ali nagubana. Velikost bradavic se lahko giblje od nekaj milimetrov do enega centimetra ali več. Večkrat vidimo velike skupke bradavic na kupu.

Kdaj in zakaj je potreben pregled pri dermatologu?

Ko bradavico opazite, vam priporočamo čimprejšnji pregled pri dermatologu, da ta prepozna, ali gre za bradavico ali druge vrste kožnega izrastka. Odstranjevanje bradavic v zgodnji fazi je najbolj enostavno, hitro in uspešno.

Zdravljenje je potrebno, saj so bradavice lahko nalezljive in se lahko razširijo na druge dele telesa ali na drugo osebo. Zdravljenje pomaga preprečiti širjenje. Bradavice lahko povzročijo nelagodje, bolečino ali srbenje, še posebej, če se nahajajo na mestih, kjer so izpostavljene trenju, kot so roke ali stopala. Nekatere vrste bradavic, kot so plantarne bradavice (na stopalih) potrebujejo specifično zdravljenje zaradi svoje narave in vpliva na življenje posameznika. Za zdravljenje se lahko odločimo tudi iz estetskih razlogov.

Dermatolog v centru SKIN vas bo pregledal in ocenil specifično stanje bradavic ter priporočil za vas najboljši način odstranjevanja bradavic.

V centru SKIN za odstranjevanje bradavic uporabljamo krioterapijo in lasersko terapijo bradavic.

Zdravljenje virusnih bradavic

Krioterapija oziroma terapija s tekočim dušikom je zelo učinkovit način zdravljenja virusnih bradavic. Pri krioterapiji uporabimo tekoči dušik, ki ima – 196 stopinj Celzija. Uporabimo ga tako, da kapljico nanesemo neposredno na bradavico s pomočjo vatirane palčke ali posebnega nastavka, ki razprši to tekočino na bradavico. S tem bradavico »zamrznemo«. Okužene celice v bradavici zamrznejo, odmrejo in na mestu bradavice se po nekaj dneh naredi mehur, ki se zaceli približno v dveh tednih. Krioterapija je dobra terapija tudi zato, ker vzpodbudi naš imunski sistem k aktivaciji in tako tudi imunski sistem pomaga pri odstranitvi bradavice. Postopek je hiter in nekoliko boleč. Običajno ga je za dokončno odstranitev bradavice potrebno večkrat ponoviti v 2-3 tedenskih razmakih, odvisno od velikosti in lokacije bradavice. Najtrdovratnejše so bradavice na podplatu, pogosto je bolečina pri hoji prisotna do dva dni po terapiji.

Neželeni učinki krioterapije:

Krioterapija velja za varno in učinkovito metodo zdravljenja bradavic ter nekaterih drugih kožnih težav. Vseeno pa lahko pride do nekaterih neželenih učinkov. Najpogostejši neželeni učinki so:

  • bolečina: med in po postopku lahko pride do bolečine ali nelagodja, ki običajno traja nekaj ur, na podplatih lahko do 2 dni;
  • mehurji: po krioterapiji se lahko na mestu bradavice razvije mehur (kot žulj). Ti izzvenijo sami po nekaj dneh;
  • oteklina in rdečina kože v okolici tretiranega mesta 
  • hipopigmentacije: zamrznjeno območje lahko postane svetlejše od okoliške kože, zlasti pri ljudeh s temnejšo poltjo.
  • brazgotinjenje: v redkih primerih lahko pride do brazgotine na mestu terapije.

Odstranjevanje bradavic izvajamo tudi lasersko.

Bradavice rastejo skupaj z drobnimi žilicami v koži, ki to prekomerno namnoženo tkivo hranijo. Z laserjem drobne kapilare uničimo, tako rast bradavice zaustavimo in ta počasi izgine. Poseg je nekoliko boleč. Bradavica naslednji dan postane črnikasta, nato se začne zmanjševati. Običajno je za odstranitev bradavice terapijo potrebno ponoviti čez dva do tri tedne.

Kako si lahko pomagamo sami?

  1. Bradavic ne praskamo ali drgnemo.
  2. V kolikor imamo bradavice na podplatih peremo nogavice na vsaj 60 stopinj.
  3. Na bradavice ne nameščamo obliža, saj pod obližem koža postane bolj vlažna in mehka in to so odlični pogoji za rast bradavice.
  4. Za izrastek za katerega sicer menimo da je bradavica, nima pa čisto tipičnega videza ali ni barve kože ali boli, krvavi, je potreben čimprejšen obisk pri dermatologu. Saj lahko gre za druge tipe kožnih izrastkov, lahko tudi za kakšno obliko predrakave ali rakave spremembe kože.
  5. Čimprej se lotimo zdravljenja bradavice, saj je potrebnih manj terapij ko je bradavica še majna. Dlje kot čakamo, večja možnost je da se iz ene bradavice pojavi več novih.

Povzetek

Bradavice so pogosta težava, ki jo povzroča okužba z virusi HPV. So nalezljive in se lahko širijo z neposrednim stikom ali z okuženimi predmeti. Največkrat zrastejo na rokah, podplatih pa tudi obrazu. Bradavice so najpogostejše pri otrocih, mladostnikih in ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom. Krioterapija je učinkovit in enostaven način odstranjevanja bradavic. Odstranjevanje bradavic izvajamo tudi lasersko.

Ekipa

Vprašanja in odgovori

Bradavice se prenašajo z neposrednim stikom kože z okuženo osebo. Torej ljudje, ki imajo bradavice na rokah, lahko ob rokovanju, držanju za roke prenesejo virus na drugo osebo in le ta dobi nato bradavice. Virus se lahko prenese tudi z okuženimi predmeti, kot so brisače, brivniki. Velikokrat se lahko okužimo z virusom in nato dobimo bradavice v skupnih bazenih in telovadnicah, torej povsod kjer hodimo bosi, saj HPV lahko preživi na tleh (na različnih površinah). Okoljski dejavniki, kot sta vlaga in topla, prenos virusa olajšata, zato se pogosto prenaša na bazenih kjer je toplo in vlažno okolje.

Če imamo poškodovano kožo obstaja povečano tveganje za okužbo s HPV, saj virus lažje vstopi v telo skozi poškodovano kožo. Bradavice se pogosto hkrati pojavljajo pri več družinskih članih. Okužena oseba si lahko razširi bradavice na druge dele telesa z dotikanjem ali praskanjem bradavic. Zato bradavic NE PRASKAJTE!

Bradavice so pogostejše pri otrocih in mladostnikih, saj še nimajo povsem razvitega imunskega sistema. Prav tako so za okužbo s HPV in razvoj bradavic bolj dovzetni ljudje z oslabljenim imunskim sistemom (npr. zaradi HIV/AIDS-a, kemoterapije ali jemanja imunosupresivnih zdravil). Koža, ki je poškodovana ali razdražena (npr. zaradi praskanja ali grizenja nohtov), omogoča lažji vstop virusa in razvoj bradavic.

V predelu vrati in pazduh se večkrat kot virusne bradavice pojavljajo pecljati izrastki v barvi kože, ki jih imenujemo mehki fibromi. Pod prsmi pa se velikokrat pojavljajo hrapave ploščate bradavice, ki jih imenujemo seboroične keratoze. Mehki fibromi in seboroične keratoze niso povzročene z virusom. Se pa v teh predelih lahko pojavijo tudi vsi drugi kožni izrastki, zato je za diagnozo potreben obisk pri dermatologu.

VIRI

de Planell-Mas E, Martínez-Garriga B, Viñas M, Zalacain-Vicuña AJ. Efficacy of the Treatment of Plantar Warts Using 1064 nm Laser and Cooling. International Journal of Environmental Research and Public Health. 2022; 19(2):801.

Skubic L, Breznik V, Poljak M. Different skin wart types, different human papillomavirus types? A narrative review. Acta Dermatovenerol Alp Pannonica Adriat. 2023 Dec;32(4):165-171.

Kontakt