Logo

Kako nastanejo akne?

Mozoljavost oziroma akne (strokovno jih imenujemo Acne vulgaris) so pogosta kožna bolezen, s katero smo se tako ali drugače srečali že skoraj vsi. To je ena izmed najpogostejših težav v najstniških letih, lahko pa vztraja tudi po 25. letu, redkeje se lahko prvič pojavi šele v odrasli dobi, takrat govorimo o odraslih aknah (acne tarda).

Področje obraz, dekolte, hrbet
Trajanje do 20 min
Pogostost Ob pojavu mozoljev, izbruhih bolezni ali pojavu brazgotin po aknah
Cena Od 95 EUR

Glavno dogajanje poteka v pori oz. kot to strokovno poimenujemo - dogajanje poteka v izvodilu pilosebacealne enote. Pilosebacealno enoto si lahko predstavljamo kot poro (ugreznino) v koži, ki vsebuje žlezo lojnico in dlačico.

Pri koži, ki je nagnjena k aknam se v izvodilu nabira preveč loja (sebuma), odpadnih celic in bakterij, ki to izvodilo zamašijo in tako se najprej v razvoju aken pojavijo ogrci.

Te pore se lahko nato vnamejo, kar se na koži potem pokaže kot rdeče gnojne bunčice, ki jim pravimo mozolji.

Če je vnetje globoko, lahko nastanejo celo ciste, kar poznamo pod imenom podkožni mozolji.

Kaj vpliva na nastanek mozoljev?

Da bi se resnično znebili aken moramo poznati vzroke za njihov nastanek, saj se bomo aken najbolj učinkovito znebili, če bomo delovali na vzrok zakaj naši mozolji nastanejo.

Najpomembnejši so:

1. Preveč aktivne žleze lojnice: Če so žleze lojnice v koži preveč aktivne, pomeni da proizvajajo prevelike količine mastne snovi – loja (sebuma), ki zamaši pore, ravno zato ker se ga izloča tako velika količina. Koža je že na videz mastna. To se dogaja predvsem v času pubertete, ko so žleze lojnice močno aktivne. V odrasli dobi se njihova aktivnost zmanjša, zato se pri večini ljudi akne prenehajo pojavljati.

2. Odvečne kožne celice: Naše kožne celice se ves čas obnavljajo in nastajajo nove, zato se morajo odmrle celice lepo odluščiti, da njihovo mesto zavzamejo nove, zdrave celice. Takrat je koža lepa in čista. Pri koži, ki je nagnjena k aknam, pa se te odmrle kožne celice ne odluščijo pravilno oziroma se ne odluščijo pravočasno in tako dodatno zamašijo pore. Na ta vzrok nastanka aken lahko najlažje VPLIVAMO! In to z ustreznim umivanjem kože ter uporabo kislin v kozmetiki, ki poskrbijo da se naše celice v izvodilu pravočasno odluščijo.

3. Bakterije: Ko enkrat pride do tega, da se naše pore mašijo in se v njih nabirajo odmrle celice in odvečen loj, potem se v tej pori prično nabirati še bakterije, in sicer Propionibacterium acnes, kar vodi do vnetja pore, pojavi se rdečina in gnojni čep in tako pride do nastanka pravega mozolja.

4. Hormoni: Hormonske spremembe, zlasti v puberteti, med menstruacijo, nosečnostjo ali ob uporabi določenih zdravil, lahko povečajo proizvodnjo loja. V kolikor se izloča več loja, je tudi večja možnost, da se pore zamašijo in nastanejo mozolji. Zato je mozoljavost zlasti izrazita v času pubertete, pri nekaterih ženskah pa se mozolji pojavljajo ob menstruaciji. Najpomembnejši vpliv na nastanek mozoljev imajo moški spolni hormoni (androgeni hormoni), pri ženskah je pomemben tudi hormon progesteron.

5. Dednost: Ja, tudi naši geni do določene mere vplivajo na to koliko smo nagnjeni k razvoju aken. Družinska nagnjenost k povečanemu izločanju loja lahko poveča tveganje za nastanek aken. Kar pomeni, da v kolikor sta starš ali braț/sestra imela hude mozolje v puberteti, je tudi pri vas večja možnost, da imate takšno kožo, ki je bolj nagnjena k razvoju mozoljev.

6. PAZI!!! Sam lahko poslabšaš mozolje z uporabo neustrezne kozmetike: Katera kozmetika je neustrezna? Tista, ki je preveč mastna (temu rečemo okluzivna vlažilna kozmetika), saj ta naredi plast na vrhu kože in na ta način še poslabša zaporo v izvodilu pore in s tem poslabša akne. Veliko mladih nam v ambulanti pove, da ima suho kožo in zato uporablja masne kreme, vendar imajo ob tem mozolje. V kolikor se srečuješ s takšnimi težavami, je čas da obiščeš dermatologa, ki oceni kakšnen tip kože v resnici imaš in ti svetuje glede ustrezne kozmetike za tvojo kožo. V kolikor namreč ves čas uporabljaš neustrezno kozmetiko, samo poslabšuješ svoje mozolje.

7. Hrana: Živila z visokim glikemičnim indeksom in mlečni izdelki lahko poslabšajo akne. Kaj to pomeni? Predvsem jej zdravo! Hrana z visokim glikemičnim indeksom je namreč sladka hrana (sladkarjije, bel kruh, riž, bela moka…) in te se je priporočljivo izogibati. Najbolje poskrbiš za svojo kožo s hrano s čim več zelenjave in sadja, ter čim manj sladkorja.

8. Stres: Novejše študije kažejo, da stres lahko poslabša akne. Tako, da poskusimo zmanjšati stres s čim bolj učinkovitim načrtovanjem svojih aktivnosti. Ter vsake toliko z umirjenim časom za vadbo ali aktivnostjo v naravi, ki ublaži stres.

9. Kajenje: Za lepo in zdravo kožo rečimo kajenju ne.

Še bolj podrobno o nastanku mozoljev

Žleze lojnice v koži proizvajajo loj, ki služi za vlaženje in zaščito kože. Med puberteto pod vplivom moških spolnih hormonov lojnice rastejo in proizvodnja loja se zato poveča. Moški spolni hormoni prav tako povečajo rast kožnih celic v izvodilu por (kar imenujemo hiperkeratinizacija), zato se izvodila lahko zamašijo.

Prevelika količina loja in odmrle kožne celice skupaj tvorijo čepek, ki zamaši izvodilo pilosebacealne enote oz. poro. Tem čepkom pravimo KOMEDONI, vidni so kot bunčice, ki dajejo koži grobo teksturo. Pojavljajo se predvsem v t. i. T-coni obraza (na čelu, nosu in bradi).

V komedonu, ki je odprt navzven, je loj izpostavljen zraku, zato oksidira in potemni, kar vidimo kot črne pike ali ogrce.

Če ostane vrh pore zaprt, loj ne pride v stik z zrakom in ne oksidira, zato ostane bela ali svetla. Temu pravimo beli ogrci ali zaprti komedoni.

Zaprti komedoni se lahko vnamejo in nastanejo rdeči mozolji ali celo ciste.

Kako lahko sami poskusite odpravit akne?

Samozdravljenje aken vključuje več korakov, ki lahko pomagajo zmanjšati vnetje, preprečiti nastanek novih aken in izboljšati videz kože. Tukaj je nekaj nasvetov, ki naj bodo osnova vsakega zdravljenja aknaste kože.

1. Dnevna nega kože in uporaba ustrezne kozmetike, ustrezne za vaš tip kože. Pri izbiri ustrezne kozmetike vam bo pomagal vaš dermatolog. Ponavadi namreč gre za medicinsko kozmetiko, ki vsebuje aktivne učinkovine, ki pomagajo vaši koži pri luščenju odmrlih celic, ki zapirajo pore ter odstranjevanju odvečnega loja.

  • Redno in temeljito čistite kožo z ustreznim čistilnim gelom ali milom, posebej namenjenim za temeljito čiščenje aknaste kože, ki z obraza spere sledi loja, onesnaževalcev v okolju, pot in druge snovi, ki se čez dan nabirajo na vašem obrazu.
  • Za čiščenje uporabite mlačno vodo.
  • Ne drgnite kože, saj s tem kožo še dodatno dražite. Obraz nežno obrišite s čisto brisačo.
  • Izogibajte se agresivnim izdelkom, ki vsebujejo alkohol ali druge dražilne snovi, saj lahko poslabšajo akne.

2. Na očiščeno kožo nanesite kreme, ki vsebujejo aktivne učinkovine, s katerimi pomagamo koži pri odstranjevanju odmrlih celic in mašenju por.

  • Alfa–hidroksi kisline (AHA) so zelo popularne za zmanjševanje mozoljev, so topne v vodi in delujejo predvsem na površini kože, kjer pomagajo pri odstranjevanju odmrlih kožnih celic in spodbujajo obnovo kože. Glavne predstavnice AHA kislin so glikolna, mlečna in mandljeva kislina. Njihovi učinki so:
    • Eksfoliacija: pomagajo odstraniti odmrle kožne celice, kar naredi kožo svežo in bolj gladko.
    • Hidracija: nekatere AHA kisline, kot je glikolna kislina, pomagajo ohranjati vlago v koži.
    • Izboljšanje teksture kože: redna uporaba AHA kislin lahko poleg izboljšanja aken naredi našo kožo tudi bolj gladko in sijočo. AHA kisline tudi zmanjšajo videz drobnih linij, gub in nepravilnosti v teksturi kože. 
    • Svetlenje kože: AHA kisline lahko pomagajo zmanjšati pigmentacijske madeže, in s tem pripomorejo k enakomernemu tenu kože. 
  • Salicilna kislina in ostale beta–hidroksi kisline (BHA) prodrejo globoko v pore, jih odmašijo in odstranijo nečistoče in odvečno maščobo. Ker delujejo tudi protivnetno so ponavadi osnovna aktivna učinkovina za .zmanjševanje aken, saj poleg tega da preprečujejo nastanek novih mozoljev tudi zmanjšajo rdečino in oteklino obstoječih.
  • Benzoil peroksid je učinkovina, ki odmaši pore, zmanjšuje nastajanje loja, deluje protivnetno in zmanjšuje rast bakterij na koži. Študije so pokazale, da zmanjša število aken in vnetje. Slabost je, da lahko povzroča rdečo, srbečo in luščečo kožo. Po uporabi je koža tudi fotosenzitivna, zato je zelo pomemba zaščita proti soncu. Preparati z benzoil peroksidom so na voljo v lekarnah in drogerijah brez recepta v obliki krem, gelov, losjonov ali čistilnih pen.
  • Retinoidi preprečujejo mašenje por in pospešujejo obnavljanje kože. Brez recepta je na voljo najbolj znan retinoid, to je retinol v različnih kremah, gelih in v različnih koncentracijah. Bolj močne retinoide pa vam lahko predpiše dermatolog na recept. Pred uporabo retinoidov je priporočljiv posvet z dermatologom, da vam svetuje katerega, kako močnega in kako pogosto naj ga uporabljate glede na vaš tip aken in njihovo razširjenost.

3. Pomembni so tudi dejavniki življenjskega sloga:

  • Zdrava prehrana: sicer ni dokazano, da hrana povzroča akne, so pa v več raziskavah dokazali, da prehrana z nizkim glikemičnim indeksom (malo sladkorja in predelanih ogljikovih hidratov) lahko pomaga zmanjšati akne, medtem ko hrana z visokim glikemičnim indeksom in mlečni izdelki vodijo v poslabšanje aken. V prehrano zato vključite čim več zelenjave, sadja, polnozrnatih izdelkov in zdravih maščob. Zanimivo je, da mladostniki v raziskavi sami ugotavljajo, da bi se hitreje odločili za zdravo prehrano v kolikor bi se soočili s težavami, ki so povezane s telesnim videzom (prekomerna teža, akne) ali resnejšimi težavami z zdravjem (Gregorič, 2010, Tivadar, Kamin, 2005).
  • Zadostna hidracija: pijte dovolj vode, da bo vaša koža navlaževa in zdrava.
  • Stres lahko poslabša akne, zato ga poskusite zmanjšati. V pomoč so lahko različne tehnike sproščanja, kot so meditacija, joga in redna telovadba.

4. Izogibanje dejavnikom, ki poslabšujejo aknasto kožo

  • Ne stiskajte mozoljev, saj s tem lahko poslabšate vnetje oz okužbo, saj s stiskanjem mozolja bakterije lahko preidejo v okolno, zdravo kožo, ki se še bolj vname in tako celo pospešite nastanek brazgotin.
  • Izogibajte se okluzivni vlažilni kozmetiki, ki maši pore in izberite nemastno nekomedogeno kozmetiko.
  • Redno menjajte posteljnino, da zmanjšate možnost prenosa bakterij na kožo.

»Osnova vsakega zdravljenja aken, naj bo ustrezno čiščenje in nega s kozmetiko, prilagojeno aknasti koži.«

Kdaj poiskati pomoč dermatologa?

Če domače zdravljenje ne prinese zadostnega izboljšanja ali če imate srednje hude ali hude akne, ki negativno vplivajo na vašo samopodobo ali povzročajo brazgotine, se posvetujte z dermatologom. Strokovno zdravljenje aken lahko vključuje močnejša zdravila na recept, kot so antibiotiki, hormonska kontracepcijska terapija ali izotretinoin, in tudi druge vrste terapij.

Brazgotine, ki lahko nastanejo po aknah nas nato spremljajo celo življenje. V kolikor se kasneje odločimo za odstranjevanje teh brazgotin moramo vedeti, da so posegi za odstranjevanje brazgotin precej bolj zahtevni kot je samo zdravljenje aken, zato dermatologi menimo, da je zdravljenje aken, ki ga vodi specialist dermatovenerolog, za zdravo kožo resnično pomembno.

»Če kljub ustreznemu čiščenju in negi vaše kože z rezultati niste zadovoljni se čim prej obrnite na dermatologa, saj vam lahko pomaga s preprostimi rešitvami in tako izboljša izgled vaše kože, vam povrne samozavest in vas obvaruje pred razvojem brazgotin.«

Kaj svetuje naš dermatolog?

Za začetek je si naš dermatolog vzame čas za temeljit pogovor in pregled ter nasvet glede ustrezne nege ter Vam svetuje glede različnih metod zdravljenja aken, ki Vam jih lahko ponudimo v SKIN.

Kaj svetuje naš dermatolog?

V centru SKIN ponujamo različne metode zdravljenja aken. Za začetek je si dermatolog vzame čas za temeljit pogovor in pregled, pri katerem vam možnosti zdravljenja predstavi in skupaj z vami glede na vaše želje in stanje kože izoblikuje načrt zdravljenja, ki bo za vas najustreznejši.

Kaj je namen dermatološkega pregleda?

  • Diagnoza: Ocena vrste in resnosti aken ter iskanje morebitnih osnovnih vzrokov.
  • Individualizirano zdravljenje: Priprava načrta zdravljenja, prilagojenega posameznikovim potrebam in vrsti kože.
  • Spremljanje: Redno spremljanje odziva na zdravljenje in prilagajanje terapije po potrebi.
  • Izobraževanje: Pojasnjevanje pravilne nege kože in svetovanje glede preprečevanja izbruhov.

Katere terapije za zdravljenje aken ponujamo?

Pri zdravljenju aken se odločamo med več možnimi terapijami glede na razširjenost in resnost aken.

Zdravljenje aken v dermatološki ambulanti s pilingi

Učinkovita oblika lokalne terapije je tudi površinski kemični piling, ki pomaga nadzorovati simptome aken in izboljša videz kože. Med postopkom zdravnik na kožo nanese kisino, ki pomaga odmašiti pore ter odstraniti mrtve celice in komedone. Kemični piling prav tako spodbudi obnovo kože. Rezultati so vidni že po prvi terapiji, za čim boljši rezultat pa je potrebno piling nekajkrat ponoviti. Gre za uporabo močnejših kislin, kot jih lahko uporabljamo v domači kozmetiki, zato pri nas terapijo izvaja zdravnik specialist dermatolog. Je pa zato učinek seveda boljši kot po uporabi domače kozmetike.

Za čiščenje kože, nagnjene k aknam, svetujemo tudi medicinski diamantni piling oziroma Hydrafacial, ki učinkovito očisti pore, ter pri katerem uporabimo serume, prilagojene za aknasto kožo, in terapijo z modro svetlobo, ki dokazano deluje protibakterijsko. Je naravna rešitev, ki združuje sočasno čiščenje in poskrbi za nežno luščenje povrhnjega sloja kože, ob tem pa jo globinsko hidrira ter nahrani s potrebnimi antioksidanti in peptidi. Koža je po terapiji lahko nekoliko pordela, kar se po nekaj minutah največ kakšni uri umiri in koža je takoj vidno bolj čista in sijoča. Tudi za to vrsto pilinga je priporočljivo, da ga večkrat ponovite za dosego najboljšega rezultata.

Zdravljenje aken - lokalna terapija z zdravili na recept

Dermatolog lahko predpiše zdravila na recept za lokalno uporabo uporabo v obliki krem, gelov ali raztopin, gre za zdravila iz skupine retinoidov ali zdravila, ki zmanjšajo količino bakterij na naši koži (antibiotiki) ali učinkovine ki poskrbijo za ustrezno luščenje kože (kisline).

Zdravljenje aken s tabletami na recept

Druga možnost pri bolj razširjenih aknah ali srednje hudih in hudih aknaj je sistemsko zdravljenje aken v obliki tablet. Tukaj ponavadi uporabljamo antibiotike ali retinoide v obliki tablet kot je izotretinoin ali vas napotimo h ginekologu za uvedbo ustreznih kontacepcijskih tablet, ki nekatere prav tako zmanjšujejo pojav aken pri ženskah. Vse tablete se uvedejo pod nadzorom dermatologa, ki vas tudi spremlja med in po zdravljenju, saj imajo nekatera zdravila več stranskih učinkov o katerih se pred uvedbo v ambulanti SKIN tudi temeljito pogovorimo, da razumete kakšne so pozitivne lastnosti določenega zdravila, kaj z njim lahko pridobite, pa tudi kakšna so tveganja in stranski učinki.

Ekipa

Vprašanja in odgovori

V kolikor imate blage, minimalno izražene akne ali ogrce, lahko poskusite s kozmetiko za aknasto kožo iz lekarne ali drogerij. V kolikor ne pride do izboljšanja ali se stanje slabša je čas za obisk dermatologa. V kolikor imate srednje hude ali hude akne, bo potrebna bolj učinkovita terapija za obvladovanje težav, zato svetujemo pregled pri dermatologu, ki bo ustrezno vodil zdravljenje. V kolikor pa opažate da vam po mozoljih ostajajo brazgotine je prav tako čas, da obiščete dermatologa, saj brazgotine na vašem obrazu ostanejo trajno, zato jih je bolje preprečiti.

Dr. Katja ali Samo Gorenšek sta oba zdravnika, specialista dermatologije u licenco Zdravniške zbornice Slovenije in večletnimi izkušnjami, ki pa se ob tem ukvarjata tudi z estetsko medicine, zato sta pravi naslov za nasvete glede uporabe ustrezne kozmetike ob aknasti koži, glede zdravljenja, pa tudi glede estetskih posegov za zmanjšanje aken, por ali brazgotin, če so te že prisotne. Več o njima si preberete TUKAJ

Zdravljenja se lotimo postopoma, glede na Vaš tip aken in glede na to kako močno so izražene. V kolikor neka terapija s katero pričnemo ni dovolj učinkovita, se ob kontroli pomenimo o tem in predpišemo bolj močno terapijo. Najbolj učinkovito zdravilo za zdravljernje aken je isotretinoin, po katerem lahko pričakujemo da po dokončani celotni kuri zdravljenja, so pri večini akne pozdravljene.

VIRI:

Oge' LK, Broussard A, Marshall MD. Acne Vulgaris: Diagnosis and Treatment. Am Fam Physician. 2019 Oct 15;100(8):475-484. PMID: 31613567.

Kurokawa I, Danby FW, Ju Q, Wang X, Xiang LF, Xia L, Chen W, Nagy I, Picardo M, Suh DH, Ganceviciene R, Schagen S, Tsatsou F, Zouboulis CC. New developments in our understanding of acne pathogenesis and treatment. Exp Dermatol. 2009 Oct;18(10):821-32.

Rai R, Natarajan K. Laser and light based treatments of acne. Indian J Dermatol Venereol Leprol. 2013 May-Jun;79(3):300-9.

https://nijz.si/zivljenjski-slog/prehrana/prehranske-smernice/spodbujanje-uzivanja-zelenjave-med-ucenci/

Kontakt