Kožni rak je ena najpogostejših oblik raka na svetu, vendar ima tudi zelo veliko možnost ozdravitve, če je odkrit zgodaj. Prognoza je v veliki meri odvisna od vrste kožnega raka, stanja ob odkritju in učinkovitosti metod zdravljenja.
Kožni rak nastane, ko se nenormalne kožne celice nenadzorovano razmnožujejo, predvsem zaradi poškodb dednega materiala, ki sproži mutacije. Te mutacije povzročijo hitro množenje kožnih celic in nastanek malignih tumorjev. Glavne vrste kožnega raka so bazalnocelični karcinom, ploščatocelični karcinom in melanom.
Bazalnocelični in ploščatocelični karcinomi, skupaj imenovani nemelanomski kožni rak, sta najpogostejša. Najmanj nevaren tip kožnega raka je bazalnocelično karcinom, ki se skoraj nikoli ne razširi na druge organe, ampak raste le lokalno. Nemelanomski kožni raki imajo visoko stopnjo ozdravljivosti, če so odkriti dovolj zgodaj. Najpogostejša terapija je kirurško odstranjevanje, s katero tvorbo odstranimo. S preostalimi terapijami, kot so Mohsova operacija in druga lokalna zdravljenja, je petletna stopnja preživetja pri teh primerih okoli 99%. Pazimo v kolikor na koži opazimo biserno bunčico, ranico ali krastico, ki se ne zaceli, hrapav rožiček, ter vse izrastke ki so asimetrični in se večajo. Takrat je pomembno, da obiščemo dermatologa.
Melanom nastane, ko nepopravljena poškodba DNK v kožnih celicah sproži mutacije v pigmentnih celicah-melanocitih, ki vodijo do hitrega razmnoževanja kožnih celic in nastanka malignih tumorjev. Glavni vzrok za melanom je izpostavljenost ultravijoličnemu (UV) sevanju, bodisi preko sončnega sevanja ali solarijev. Ljudje z zgodovino sončnih opeklin imajo večjo možnost za melanom, še posebej tisti s svetlo kožo, ki hitro dobi pege.
Vendar pa melanom ni omejen le na kožo. Razvije se lahko tudi kjerkoli, kjer so prisotni melanociti, na primer v očeh (očesni melanom) ali v črevesju. Pomembno vlogo igrajo tudi genetski dejavniki, saj se tveganje poveča, če je v družini prisoten melanom pri drugem družinskem članu.
Melanom je manj pogost, vendar bolj nevaren tip raka zaradi svoje sposobnosti širjenja na druge dele telesa, če ni odkrit zgodaj. Petletna stopnja preživetja za lokalizirani melanom in situ (rak, ki se ni razširil) je približno 99%, vendar pa stopnja pade na 66% pri regionalnem melanomu (razširitev na bližnje bezgavke ali kožo) in se še bolj zniža pri oddaljenem melanomu (razširitev na oddaljene bezgavke, organe ali kožo).
Melanom se pogosto pojavi kot nova, nenavadna rast ali sprememba v obstoječem znamenju. Pri prepoznavanju zgodnjih znakov lahko pomaga metoda ABCDE:
Znaki melanoma lahko izgledajo tudi kot:
Običajne metode zdravljenja kožnega raka vključujejo operacijo, radioterapijo, kemoterapijo, in imunoterapijo. Izbira zdravljenja je odvisna od vrste, velikosti, lokacije in stopnje raka ter splošnega zdravstvenega stanja bolnika.
Melanome v zgodnjih stopnjah je pogosto mogoče odstraniti s kirurškim posegom, medtem ko naprednejši raki zahtevajo kombinacijo terapij, kot so odstranitev varovalne bezgavke, radioterapija, kemoterapija in imunoterapija.
Preventiva je vedno boljša kot zdravljenje. Izogibanje prekomerni izpostavljenosti soncu, uporaba oblačil, ki ščitijo pred soncem, nanos zaščitnih krem, izogibanje solarijem in redni pregledi kože doma in pri dermatologu so nekateri preventivni ukrepi, ki lahko zmanjšajo tveganje za nastanek kožnega raka.
Predvsem pri ljudeh, ki imajo veliko pigmentnih znamenj se svetujejo redni pregledi pri dermatologu. Še bolj pri tistih, ki imajo melanom v družini ali imajo sami zgodovino kožnega raka.
Nujen je pregled pri dermatologu v kolikor vidimo novo nastalo znamenje ali izrastek, v kolikor se obstoječe znamenje spreminja, izrastek, ki večkrat krvavi ali ima krasto, ki se ne zaceli …
V SKIN dermatologiji se ukvarjamo s preventivnimi pregledi znamenj z dermatoskopijo in digitalno dermatoskopijo ter s pregledi vseh izrastkov na koži. Tako se postavi diagnoza ali gre za nenevaren izrastek ali pa obstaja možnost kožnega raka oz gre za nevaren izrastek, takrat vas napotimo na izrez spremembe h kirurgu in patohistološki pregled spremembe pod mikroskopom.
VIRI
Cleveland Clinic: Skin cancer. 19 november 2021. Dostopno na: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15818-skin-cancer. Dostopano 22 oktober 2024.
Mayo Clinic: Skin cancer. 6 december 2022. Dostopno na: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/skin-cancer/symptoms- causes/syc-20377605. Dostopano 22 oktober 2024.
NHS: Melanoma and skin cancer. 6 marec 2023. Dostopno na: https://www.nhs.uk/conditions/melanoma-skin-cancer/. Dostopano: 22 oktober 2024.
NHS: Non-melanoma skin cancer. 4 maj 2023. Dostopno na: https://www.nhs.uk/conditions/non-melanoma-skin-cancer/. Dostopano 22 oktober 2024.